JAROSLAV BENEŠ: SERIA „R”

28.11 – 29.12.2014
SPOTKANIE Z AUTOREM: 28.11.2014 GODZ. 17.00

Dlaczego „Seria R”?

Tajemniczy dom otoczony drzewami i krzewami wciąż pozostawał niezauważony przez przechodniów. W 2010 roku dostaliśmy z przyjaciółmi  pozwolenie na sfotografowanie Zamku Praskiego –  „kultowej” rezydencji fotografa i architekta Otto Rothmayer’a. To właśnie z tego ogrodu pochodzi słynne zdjęcie Josefa Sudka pod nazwą „Ogród Pana Czarodzieja”. Niestety, w momencie, gdy zaczęliśmy fotografować, rozpoczął się okres odbudowy domu i ogrodu, a my przecież chcieliśmy uchwycić atmosferę tamtych lat. Jeśli mogę mówić za siebie, staram się fotografować nowoczesną architekturę, nie zakłóconą przez obecność człowieka. Do willi Rothmayer’a poszedłem z ciekawości, obejrzeć otoczenie, w którym tworzył Sudek. Atmosfera w domu i w ogrodzie zaskoczyła mnie tak bardzo, że uległem jej zupełnie, do tego stopnia że starałem się uchwycić ją na kliszy. Praca z kamerą wielkoformatową 13x18cm i 18x24cm była powolna, a to dla mnie bardzo ważne. Niespieszne, niemal medytacyjne tempo pracy, do którego jestem przyzwyczajony, sprawdziło się i tym razem.

Jaroslav Beneš

O autorze

Jaroslav Beneš urodził się 27.02.1946 roku w Pilznie. Studiował na SZTŠ w Plasach. W latach 1969-1977 pracował jako fotograf w teatrze „Alfa” w Pilznie, obecnie mieszka i pracuje w Pradze.

Jaroslav Beneš należy do garstki naszych fotografów, którzy po śmierci Józefa Sudka pozostali wierni fotografii wielkoformatowej oraz kopiowaniu stykowemu negatywów. Tematem większości zdjęć Beneša są szczegóły nowoczesnej architektury. Zazwyczaj są to geometryczne, gładkie powierzchnie, w których odbija się otoczenie i różne efekty świetlne. Jak już zauważył Jan Kříž, światło nadaje minimalistycznym motywom liryczny wymiar – typowy dla czeskiej sztuki fotograficznej, szczególnie w zainteresowaniu światłem (Josef Sudek, Jan Svoboda).

Antonín Dufek