KAMIL MYSZKOWSKI: ODWRÓCONA BIBLIOTEKA
24.06 – 28.07.2015
WERNISAŻ: 26.08.2015 GODZ. 17.30
GALERIA PUSTA CD. JAWORZNO, UL FABRYCZNA 37
„Odwrócona biblioteka”
w sytuacji idealnej czytelnikowi nie powinno przysługiwać prawo wstępu do biblioteki; zakładając jednak, że wtargnął, nadużywając w małostkowy i mało sympatyczny sposób swobód przyznanych mu na podstawie zasad roku 1789, które jednak nie zostały jeszcze przyswojone przez zbiorową wrażliwość, w żadnym razie nie może i nigdy nie będzie mógł mieć dostępu do półek z książkami – poza biblioteką podręczną
Umberto Eco „O bibliotece”
Cykl cyjanotypii „Odwrócona biblioteka” został zainspirowany esejem, który Umberto Eco wygłosił z okazji dwudziestopięciolecia Biblioteki Miejskiej w Mediolanie. W krótkim tekście prezentuje on koncepcję „antybiblioteki” – miejsca, które ma odstraszyć potencjalnego czytelnika… Ta idylliczna wizja z jednej strony wywołuje śmiech, jednak z drugiej może być natchnieniem do zastanowienia się nad kondycją współczesnego czytelnictwa, czy też samego podejścia do książek. Odwiedzając pobliską bibliotekę zawsze zatrzymuję się przy ogromnym pudle z „książkami do zabrania”, w myślach krzyczy jedno pytanie – co one takiego zrobiły, że nie są godne bycia częścią biblioteki?! Czy nie znosiły trudów zaczytywania się w nich? Czy nie cierpiały podczas zaginania stron i bazgrolenia po akapitach? Wizja Umberto, być może krzywdząca dla ludzi, ale dla książek byłaby zbawienna… W antybibliotece, książki wreszcie mogłyby odpocząć stykając się okładkami, wolne od natrętnego wzroku, wpatrzonego w ich litery. Odwrócona biblioteka jest symbolem odsunięcia grzbietów w cień i spokojnego trwania, w ciszy… na półce… pomyślcie o niej następnym razem, gdy będziecie sięgać po umęczony tom.
Kamil Myszkowski – fotograf, dziennikarz piszący o fotografii. Jest członkiem i współzałożycielem Grupy Fotograficznej „Poza Kadrem” działającej przy Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia. Od czasu do czasu zatapia się w senne wizje, próbując rozgryźć o co w tym wszystkim chodzi. Zastanawia się nad przemijalnością, postrzeganiem rzeczywistości i rolą ziarnka piasku z perspektywy wszechświata. Autor licznych wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych.