Martyna Sobczak

Wernisaż: 16.12 godz. 18.00
Wystawa: 16.12 – 30.12

Odczuwanie

Cykl prac, które chciałabym zaprezentować w przestrzeni Galerii Pustej cd. opowiada o wyjątkowości dłoni człowieka. Uważam, że to właśnie Dłonie są lustrem serca i duszy, potrafią poprzez gesty, dotyk, ciepło ukazywać ich najszlachetniejsze odblaski. Temat widzenia dłoni jako duchowa i emocjonalna część naszego ciała, dojrzewała we mnie od lat.

Jest to pierwszy z trzech cykli, najbardziej metafizyczny, ale dla mnie najważniejszy i najbardziej intymny.

Składa się z 13 różnych portretów. Metafizyczny ponieważ ukazuje dłoń jako emanacja energii, aury, której tak naprawdę nie możemy zobaczyć gołym okiem, możemy ją tylko doświadczyć będąc blisko drugiego człowieka, czasem intuicyjnie, pozazmysłowo, a czasem jeśli będziemy mieć szczęście to uchwycić ją w migawce aparatu.

Celem moich poszukiwań jest odnajdywanie miejsc będących synergią świata materialnego z metafizyką, ukazując oniryczną jego odsłonę na papierze fotograficznym. Staram się od czasu do czasu zaglądać za kurtynę, pod wyściółkę dnia codziennego, odnajdywać w jej zakamarkach małe odkrycia. Fotografia stała się nie tylko narzędziem do uwidaczniania niewidzialnego,

ale również moją największą pasją, a aparat jest moim towarzyszem i prawą ręką w różnych działaniach eksperymentalnych. Swój warsztat fotograficzny rozwijałam w Domu Kultury Filia Dąb pod okiem fotografika Krzysztofa Szlapy, wzięłam udział

w kilku wystawach zbiorowych: „Miasto_K” (Muzem Historii Katowic), w cyklu warsztatów fotografii analogowej „Żywy Skansen Fotografii” (w Galerii Pustej w Jaworznie), „W stronę sztuki widzenia” (MDK Rybnik-Chwałowice), „Muzyka we mnie” (Pub Backstage).