WOJCIECH ZAWADZKI: DZIAŁKI

28.01 – 04.03.2015
SPOTKANIE Z AUTOREM: 04.03.2015 GODZ. 17.30
GALERIA PUSTA CD. JAWORZNO, UL FABRYCZNA 37

Właściwie to wszystko przez psa. Przez parę ładnych lat często przechodziłem, spacerując z psem obok tętniących życiem ogródków działkowych przy ulicy Krakowskiej. Altanki, chodniczki, warzywa, kwiaty, drzewka owocowe. Wytwór ludzkiej aktywności biorącej się z potrzeby oddechu, przyjemności czasem pasji. Stały się dla mnie tak normalnym widokiem, że mijając przestałem je dostrzegać. Pewnego dnia zauważyłem zmianę. Brak ogrodzenia. Brak ludzi. Pustka. Cisza. Widok, na swój sposób intrygujący i ponurawy. Zburzył moją codzienność. Od tamtego momentu zacząłem przyglądać się uważniej temu miejscu. Wraz z upływem czasu obumieranie dotychczasowego życia. Usychające drzewka owocowe. Murszejące ruinki altanek. Wypaczające się chodniczki zaczęły być zastępowane przez nowe życie. Życie coraz to wyższych suchych traw i chwastów porastających coraz to nowe, zanikające ślady obecnej dotychczas ludzkiej cywilizacji. Zacząłem fotografować…

Wojciech Zawadzki

Wojciech Zawadzki

Urodzony w 1950 roku, uprawia fotografię od lat 70 –tych. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu „fotografii elementarnej” /lata 70 –te/ oraz „fotografii czystej” /lata 80/. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Kurator Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie , Zielonej Górze, kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze , obecnie dwuletniego studium pod nazwą „Jeleniogórska Szkoła Fotografii, wykładowca w Studium Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Autor wykładów za granicą m.in. w Danii.

Od 1978 roku miał wiele wystaw indywidualnych – krajowych i zagranicznych,m.in. w galerii „Image „ w Aarhus, galerii „Foto- Medium-Art.” we Wrocławiu, „Małej Galerii Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii „PF” w Poznaniu, galerii B&B w Bielsku Białej, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii BWA w Kielcach, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. „Biennale Fotografii Polskiej”,„Wokół dekady – fotografia polska 1990 – 2000”, „Kontakty” / wszystkie edycje od 1989r./, „Znaki czasu”.

W latach 1998 – 2008 zrealizował dwie duże autorskie wystawy „Moja Ameryka „ i „Olszewskiego 11”, które były prezentowane w najważniejszych galeriach w Polsce. W 2010 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego fotografie znajdują się w zbiorach : Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld /Niemcy/, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.